Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać dokładnej diagnozy i rozpocząć leczenie.

Zobacz również opis choroby: Choroby dziąseł

Symptomy chorób dziąseł

Choroby dziąseł mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo. Nawet w późnych stadiach choroby może ona przebiegać bezboleśnie. Chociaż objawy schorzeń przyzębia są często trudne do wychwycenia to warto jednak zwracać uwagę na pewne znaki, które mogą sugerować pojawienie się problemów z dziąsłami.

Podstawowym objawem jest krwawienie dziąseł, które można zaobserwować w czasie mycia zębów lub bezpośrednio po szczotkowaniu. Choroby dziąseł mogą również wywoływać zaczerwienienie oraz opuchliznę dziąseł. Infekcja może być przyczyną nieświeżego oddechu oraz długotrwałego uczucia niesmaku w ustach.

W niektórych przypadkach chorzy odczuwają ból lub uciążliwy świąd podczas szczotkowania oraz spożywania niektórych pokarmów i napojów, co jest związane ze stopniowym odsłanianiem szyjek zębowych.

Postępująca choroba może również doprowadzić do powstania patologicznych kieszeni między tkanką dziąseł a powierzchnią zębów. W dalszej fazie choroby, gdy tkanka przyzębia nie jest w stanie prawidłowo pełnić roli utrzymującej i stabilizującej, odczuwalna jest chwiejność zębów, które po pewnym czasie mogą nawet wypaść.

Choroby dziąseł mogą występować nawet jeżeli żaden z powyższych objawów nie zostanie zauważony. Bardzo często stan chorobowy dotyczy tylko niektórych zębów, np. zębów trzonowych. W takich przypadkach tylko lekarz stomatolog może rozpoznać i dokładnie określić stopień zaawansowania choroby, dlatego regularne kontrole stomatologiczne są niezwykle istotne.

Podsumowanie

Każdy z wymienionych objawów może być oznaką poważnego problemu z dziąsłami, które w takim przypadku powinny zostać sprawdzone przez dentystę. Podczas wizyty stomatologicznej przebadany zostanie stan dziąseł, szczególnie wygląd kieszeni zębowych, w celu wykrycia wszelkich objawów infekcji. Stomatolog powinien również zapytać o przebyte choroby, przyjmowane leki oraz ustalić czy pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Autor: Stanisław Skorcz

Zobacz również opis choroby: Choroby dziąseł

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest powszechnie występującą chorobą przyzębia. Jest to pierwszy etap choroby dziąseł. Główną przyczyną pojawienia się choroby jest obecność na zębach płytki nazębnej, w której znajdują się m. in. bakterie. czytaj więcej

Objawy cukrzycy w jamie ustnej

Lekarz dentysta na podstawie stanu uzębienia oraz stanu jamy ustnej jest wstanie zauważyć objawy innych chorób ogólnoustrojowych. W obrębie jamy ustnej mogą uwidaczniać się pierwsze objawy cukrzycy. W związku z tym dentysta może być pierwszym lekarzem, który zasygnalizuje pacjentowi, że może być chory na cukrzycę.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

.

Ja jeśli tylko zauważę że coś się dzieje z ząbkami , dziąsłami to szybko lecę do mojej kliniki https://identical.pl/ bo wiem że tam zawsze znajdę pr...

01-11-2014 19:54

~Werona

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy