Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kwasowej erezji zębów

Dziwne bóle zęba przy jedzeniu czy nawet wypiciu napoju, zwłaszcza wysoko słodzonego oraz gazowanego, mogą świadczyć o kwasowej erozji zębów, która odbierana może być również jako nadwrażliwość.

Zobacz również opis choroby: Kwasowa erozja szkliwa

Żeby rozpoznać kwasową erozję zębów, wymagana jest dobra znajomość własnego uzębienia. Potrzebna jest dlatego, że jednym z objawów są właśnie przebarwienia pojawiające się na zębach, które wynikają z wyniszczenia szkliwa, co zresztą jest głównym przejawem choroby. Dodatkowo, po wyniszczeniu szkliwa, starciu ulega również powierzchnia zęba, która nie mając warstwy ochronnej ulega ścieraniu poprzez kontakt z żywnością. Same zęby stają się "pół przeźroczyste", a to wszystko jest właśnie przyczyną wyniszczenia powłok ochronnych zęba.

Jeżeli chodzi o przebarwienia, to zostają one na zębach po spożywaniu różnorodnych dań i napojów. Najbardziej widoczne może być to po wypiciu kawy, mocnej herbaty czy też napoju zawierającego w sobie kofeinę. Mogą być to również soki, zwłaszcza te gęste. Samych objawów jest bardzo mało, jednak są one dobrze widoczne. Do wszystkich zaliczyć można:

  • ból przy jedzeniu,
  • pojawienie się dołków i bruzd na żujących powierzchniach,
  • osad na zębach,
  • przebarwienia i ślady po produktach żywnościowych.

Krwawienie podczas szczotkowania

Ważną kwestią jest zapobieganie. To przewlekłe uszkodzenie zębów nie jest sprawką ani wirusów ani bakterii, tylko nieprawidłowej diety i ewentualnie, błędnego szczotkowania zębów. Podczas pojawienia się krwawienia przy szczotkowaniu, może to świadczyć nie tylko o kwasowej erozji szkliwa, ale również i o nadwrażliwości zębów. Dlatego, ważne jest, aby szczotkować zęby prawidłowo w zależności od stanu uzębienia i wrażliwości dziąseł. Ponadto, kwasową erozję mogą wywoływać soki owocowe, a najbardziej te domowej roboty. Owoce zawierają mnóstwo kwasów, a wyciśnięty z nich sok jeszcze więcej. Dlatego uważać powinny również osoby, przebywające na diecie.

Leczenie kwasowej erozji zębów

Najprzyjemniejsze jest to, że leczenie jest bezbolesne. Kwasowa erozja polega na wyniszczeniu szkliwa zęba, co powoduje jego pewne ubytki. Dlatego leczenie polega na wypełnieniu tych luk specjalnymi materiałami, lakierami czy lakami. Często spotyka się ta chorobę również u małych dzieci, dlatego warto wiedzieć, że to przewlekłe uszkodzenie zębów może dotyczyć każdego, w związku z czym regularne wizyty u dentysty powinny być obowiązkowe.

Autor: Damian Nowaczek

Zobacz również opis choroby: Kwasowa erozja szkliwa

Objawy nadwrażliwości zębów

Ból podczas jedzenia czy picia, nieważne czy to gorących lub zimnych produktów, może być oznaką nadwrażliwości zębów. Spowodowany może być złym szczotkowaniem zębów czy też nieodpowiednią dietą, jaką są w dużej mierze kwaśne produkty.... czytaj więcej

Objawy próchnicy zębów

Próchnica zębów jest chorobą, której objawy można zaobserwować już na wczesnym etapie rozwoju. W związku z tym istnieje możliwość podjąć leczenie na takim etapie, aby nie doszło do nieodwracalnego ubytku w szkliwie. Ważna jest natychmiastowa reakcja, kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy próchnicy, wtedy jest możliwość, że ud... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

erozja

erozja szkliwa atakuje nasze zęby nieświadomie, kiedy my jemy owoce, kwaśne potrawy, pijemy alkohol. Na szczęście można sobie pomóc z tą dolegliwością...

19-03-2015 15:35

~viktoria

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy