Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przyzębicy

Przyzębica (inaczej zapalenie przyzębia lub paradontoza) jest typową dolegliwością wynikającą z zapalenia dziąseł. Objawy w początkowej fazie są ciężkie do zaobserwowania, a w ostateczności przyzębica może prowadzić nawet do wypadania zębów. Za główną przyczynę jej występowania podaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej.

Zobacz również opis choroby: Przyzębica

Pierwsze objawy przyzębicy

Jeśli odpowiednio nie dbamy o nasze zęby, to możemy doprowadzić do powstania kamienia nazębnego. Jego struktura jest chropowata i staje się również idealnym miejscem do rozwoju bakterii. W naszej jamie ustnej zaczynają się gromadzić szkodliwe mikroorganizmy, które wywołują stan zapalny.

Stan zapalny jest jednym z pierwszych objawów przyzębicy. W jego wyniku pojawia się zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, bardzo często towarzyszy temu ból. Krwawienie dziąseł występuje zazwyczaj po zjedzeniu twardych pokarmów lub podczas mycia zębów.

Choroba rozwija się w przestrzeniach między zębowych, gdzie szczególnie mnożą się bakterie, niszcząc korzeń zębowy. Szyjki zębowe stają się nadwrażliwe, a mikroorganizmy w miarę rozwoju stanu zapalnego niszczą tkanki wokół zębów.

Objawy przyzębicy na późniejszym etapie choroby

  • powiększenie przestrzeni między zębem a dziąsłem;
  • rozrost dziąsła;
  • zasinienie dziąsła lub ich całkowity zanik.

Przyzębica objawia się również poprzez nieświeży i nieprzyjemny oddech.

Jako jeden z najpoważniejszych skutków przyzębicy uznaje się utratę zębów. W wyniku powiększenia przestrzeni między zębem a dziąsłem, odsłonienia szyjek zębów, dochodzi najczęściej do ich rozchwiania, a w konsekwencji do wypadania.  Bardzo ciekawy jest jednak fakt,  że choroba nie dotyka tylko zepsutych zębów, ale  atakuje także te zupełnie zdrowe.

Czy bagatelizowanie objawów jest groźne?

W wyniku dalszego rozwoju choroby i stanu zapalnego może dojść nawet do uszkodzenia kości szczękowych. Jeśli w odpowiednim czasie nie zaczniemy walczyć z chorobą, może dojść do całkowitej utraty uzębienia.

Warto również pamiętać, że bakterie, które wywołują ten stan zapalny przyzębia mogą prowadzić do zachorowania na cukrzycę, a nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia trzustki.

By temu zapobiec należy przede wszystkim dokładnie i regularnie dbać o higienę zębów i jamy ustnej. Co jakiś czas warto odwiedzić stomatologa, który będzie usuwał kamień nazębny. Lepiej zapobiegać niż leczyć, bowiem leczenie chirurgiczne polegające na usuwaniu stanów zapalnych jest bardzo bolesne, długotrwałe, a dodatkowo bardzo kosztowne.

Autor: Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Przyzębica

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest powszechnie występującą chorobą przyzębia. Jest to pierwszy etap choroby dziąseł. Główną przyczyną pojawienia się choroby jest obecność na zębach płytki nazębnej, w której znajdują się m. in. bakterie. czytaj więcej

Objawy chorób dziąseł

Infekcyjne choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i paradontoza, mogą prowadzić do utraty zębów i groźnych dla zdrowia powikłań. W początkowej fazie choroby dostrzeżenie objawów może nie być łatwe, jednak po zauważeniu pierwszych symptomów należy jak najszybciej udać się do stomatologa, który będzie w stanie dokonać d... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności