Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przyzębicy

Przyzębica (inaczej zapalenie przyzębia lub paradontoza) jest typową dolegliwością wynikającą z zapalenia dziąseł. Objawy w początkowej fazie są ciężkie do zaobserwowania, a w ostateczności paradontoza może prowadzić nawet do wypadania zębów. Za główną przyczynę jej występowania podaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej.

Zobacz również opis choroby: Przyzębica

Jeśli odpowiednio nie dbamy o nasze zęby, to możemy doprowadzić do powstania kamienia nazębnego. Jego struktura jest chropowata i staje się również idealnym miejscem do rozwoju bakterii. W naszej jamie ustnej zaczynają się gromadzić szkodliwe mikroorganizmy, które wywołują stan zapalny.

Stan zapalny jest jednym z pierwszych objawów przyzębicy. W jego wyniku pojawia się zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, bardzo często towarzyszy temu ból. Krwawienie dziąseł występuje zazwyczaj po zjedzeniu twardych pokarmów lub podczas mycia zębów.

Choroba rozwija się w przestrzeniach między zębowych, gdzie szczególnie mnożą się bakterie, niszcząc korzeń zębowy. Szyjki zębowe stają się nadwrażliwe, a mikroorganizmy w miarę rozwoju stanu zapalnego niszczą tkanki wokół zębów.

Innymi objawami paradontozy, w późniejszym etapie choroby są:
  • powiększenie przestrzeni między zębem a dziąsłem;
  • rozrost dziąsła;
  • zasinienie dziąsła lub ich całkowity zanik.
Przyzębica objawia się również poprzez nieświeży i nieprzyjemny oddech.

Jako jeden z najpoważniejszych skutków przyzębicy uznaje się utratę zębów. W wyniku powiększenia przestrzeni między zębem a dziąsłem, odsłonienia szyjek zębów, dochodzi najczęściej do ich rozchwiania, a w konsekwencji do wypadania.

Bardzo ciekawy jest jednak fakt,  że choroba nie dotyka tylko zepsutych zębów, ale  atakuje także te zupełnie zdrowe.

W wyniku dalszego rozwoju choroby i stanu zapalnego może dojść nawet do uszkodzenia kości szczękowych. Jeśli w odpowiednim czasie nie zaczniemy walczyć z chorobą, może dojść do całkowitej utraty uzębienia.

Warto również pamiętać, że bakterie, które wywołują ten stan zapalny przyzębia mogą prowadzić do zachorowania na cukrzycę, a nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia trzustki.

By temu zapobiec należy przede wszystkim dokładnie i regularnie dbać o higienę zębów i jamy ustnej. Co jakiś czas warto odwiedzić stomatologa, który będzie usuwał kamień nazębny. Lepiej zapobiegać niż leczyć, bowiem leczenie chirurgiczne polegające na usuwaniu stanów zapalnych jest bardzo bolesne, długotrwałe, a dodatkowo bardzo kosztowne.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Przyzębica

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest powszechnie występującą chorobą przyzębia. Jest to pierwszy etap choroby dziąseł. Główną przyczyną pojawienia się choroby jest obecność na zębach płytki nazębnej, w której znajdują się m. in. bakterie.... czytaj więcej

Nieświeży oddech - maskowany problem

Unikasz bliskiego kontaktu z ludźmi, kiedy musisz się odezwać. Czujesz się spięty, nigdzie nie ruszasz się bez odświeżacza do ust, gumy do żucia czy miętowych pastylek. Masz wstydliwy problem - nieświeży oddech. Nie wiesz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością. Tymczasem to nie choroba, tylko jej objaw. I choć powszechnie uważ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności