Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy próchnicy zębów

Próchnica zębów jest chorobą, której objawy można zaobserwować już na wczesnym etapie rozwoju. W związku z tym istnieje możliwość podjąć leczenie na takim etapie, aby nie doszło do nieodwracalnego ubytku w szkliwie. Ważna jest natychmiastowa reakcja, kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy próchnicy, wtedy jest możliwość, że uda się odwrócić proces demineralizacji szkliwa.

Zobacz również opis choroby: Próchnica zębów

Pierwsze objawy próchnicy

Próchnica rozwija się etapami. Na tym pierwszym etapie, nie widać jeszcze podstawowego objawu próchnicy, czyli ubytku w szkliwie. Jednak istnieje już możliwość wykrycia jej w obrazie radiologicznym. Aby wykryć próchnicę na tym najwcześniejszym etapie konieczne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa.

Pierwsze objawy próchnicy mogą być widoczne tylko dla dentysty. Próchnica może objawiać się w sposób ukryty lub dotyczyć martwego zęba. W pierwszym przypadku, aby zauważyć objawy próchnicy, potrzebny jest obraz radiologiczny. W drugim przypadku nie występuje ból i próchnica może postępować przy jednoczesnym braku jakiegokolwiek sygnału ostrzegawczego. Ważne więc są regularne wizyty u dentysty, co pozwoli leczyć próchnicę na etapie jej pierwszych objawów. W przypadku rozpoczęcia leczenie na pierwszym etapie rozwoju próchnicy, jest ona całkowicie odwracalna. Szkliwo, które uległo pod wpływem działania bakterii osłabieniu, może zostać wzmocnione i odbudowane. Zmiany próchnicowe mogą ulec remineralizacji.

Pierwszy objaw próchnicy, który możemy zaobserwować

Pierwszym objawem, który można zaobserwować gołym okiem, jest tzw. plamka próchnicowa. Zlikwidowanie plamki próchnicowej nie wymaga borowania. Takie zmiany zaobserwowane na zębach są pierwszym objawem rozwoju próchnicy zębów ale są to zmiany całkowicie odwracalne bez szkody dla zęba, ponieważ nie powstał jeszcze ubytek.

Plamka próchnicowa na początku ma kredowobiały kolor a po pewnym czasie ciemnieje pod wpływem barwników zawartych w pokarmach. Choć taką matową plamkę można zauważyć  "gołym okiem" to jednak jest to dosyć trudne, ponieważ nie różni się ona zbyt wiele od szkliwa - szczególnie kiedy jeszcze nie zaczęła ciemnieć.  Doświadczony dentysta jest w stanie wykryć plamki próchnicowe na początkowym etapie procesu demineralizacji szkliwa. Światło rzucone na plamkę rozprasza się inaczej niż na powierzchni zdrowego szkliwa. Dentysta może posłużyć się również zdjęciem rentgenowskim, aparatem USG specjalnie dostosowanym do badania jamy ustnej, laserami i tomografią komputerową. Miejsce, w którym najczęściej można zaobserwować plamki próchnicowe, to powierzchnia żująca zęba. Pojawiają się wzdłuż bruzd i dołków zębowych. U małych dzieci najczęściej plamki powstają na górnych przednich zębach. Dzięki temu obserwacja pierwszych objawów próchnicy u dzieci jest łatwiejsza niż u dorosłych.

Objawy próchnicy powierzchniowej zęba

Kolejny etap to próchnica powierzchniowa zęba. Na tym etapie powierzchnia zęba staje się szorstka i można zaobserwować ubytek. Choć na początku jest on mały, to jednak nie ma możliwości, aby odwrócić ten proces. Kolejno próchnica dochodzi do zębiny a następnie do miazgi zęba.

Na początkowym etapie powstania ubytku próchnicowego ból może się nie pojawić. Jeżeli się pojawia to zazwyczaj w wyniku spożycia czegoś słodkiego. Wyraźny ból pojawia się, gdy próchnica dochodzi do zębiny. Pojawia się on po zetknięciu zęba z czymś słodkim, zimnym lub gorącym. Jeżeli ból pojawia się w wyniku gryzienia pokarmów, to jest to objaw próchnicy, która dotarła już do miazgi zęba. Nie leczona próchnica doprowadza do zapalenia miazgi zęba i jego martwicy. Martwy ząb nie boli ale istnieje zagrożenie powstania zgorzeli zęba oraz zapalenia okostnej.

Ból nie jest jedynym objawem próchnicy. Możemy wymieć jeszcze kilka objawów, które świadczą o procesie próchniczym zachodzącym w naszych zębach.

  • zaniepokoić powinno, gdy zauważymy, że nasz ząb lub zęby zmieniają kolor, pojawiają się przebarwienia,
  • nieprzyjemny zapach z ust może być spowodowany próchnicą zębów,
  • odczucie dyskomfortu podczas mycia zębów,
  • ból zęba jest zawsze sygnałem ostrzegawczym i zazwyczaj świadczy o zaawansowanej próchnicy,
  • wrażliwość na kontakt z zimnym (płynem, jedzeniem, powietrzem), gorącym, słodkim i kwaśnym,
  • ubytek w zębie - gdy powstał na skutek rozwijającej się próchnicy i jest nieleczony, zawsze będzie się powiększał.

Zobacz również opis choroby: Próchnica zębów

Objawy nadwrażliwości zębów

Ból podczas jedzenia czy picia, nieważne czy to gorących lub zimnych produktów, może być oznaką nadwrażliwości zębów. Spowodowany może być złym szczotkowaniem zębów czy też nieodpowiednią dietą, jaką są w dużej mierze kwaśne produkty.... czytaj więcej

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Częstość występowania maleje z wiekiem, w wyniku większej mineralizacji zębów. Dolegliwość ta w ciągu całego naszego życia może powracać kilkakrotnie, a następnie samoczynnie ustępować. Intensywność waha się od bólu łagodnego do bardzo silnego.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy