Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ropnia zęba

Pierwszorzędnym objawem ropnia zęba jest silny ból. Jego nasilenie jest zależne od stopnia rozwoju i rodzaju ropnia. W wyniku tworzenia się ropnia zęba, mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka. Bagatelizowanie objawów i próba łagodzenia ich samodzielnie - bez wizyty u dentysty - nie jest dobrym pomysłem, ponieważ grozi niebezpiecznymi powikłaniami.

Zobacz również opis choroby: Ropień zęba

Jak wygląda ropień zęba?

Ropień jest to przestrzeń, która zawiera ropną wydzielinę. Ropa ma kolor żółto-zielony i ma gęstą konsystencję. Skład ropnej wydzieliny to martwe białe krwinki, tkanki które uległy uszkodzeniu oraz bakterie. Gdy ropna wydzielina dochodzi do okostnej, mamy wtedy do czynienia z ropniem podokostnowym. Kiedy ropa dostaje się pod błonę śluzową, rozwija się ropień podśluzówkowy, który nie daje tak intensywnych objawów bólowych, jakie daje ropień podokostnowy. Zdarza się, że ropień podśluzówkowy przebija błonę śluzową i dochodzi do wylania się ropnej wydzieliny. W takiej sytuacji objawy bólowe zmniejszają się. Chory odczuwa ulgę, ponieważ zmniejsza się ciśnienie płynu wewnątrz ropnia.

Z ropniem zęba wiąże się silny ból

Podstawowym objawem ropnia zęba jest ból. Ból może dotyczyć zęba oraz dziąsła. Chorzy określają go jak bardzo silny i pulsujący. Często dopiero brak możliwości złagodzenia go tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi, skłania chorych do wizyty u stomatologa. Ból jest samoistny ale może się nasilać podczas nacisku na ząb. Potęguje się, gdy naciskamy policzek w pobliży ropnia. Może on promieniować do uszu oraz na całą twarz. Objawy nasilają się podczas kontaktu z ciepłym napojem lub jedzeniem. Najsilniejszy ból pojawia się w przypadku ropnia podokostnowego. Jest to spowodowane bardzo dużym unerwieniem okostnej. Gdy mamy do czynienia z zajęciem okostnej, świadczy to, że chory zbyt długo zwlekał z podjęciem leczenia.

Jakie objawy związane z zębem odczuwa chory?

Jednym z objawów ropnia zęba odczuwanym przez chorego jest wrażenie, że ząb jest wypychany z zębodołu. Wrażenia, o których informują pacjenci, to także uczucie że ząb objęty zapaleniem - w porównaniu do innych zębów - jest wyższy. Wyczuwalne jest wybulenie na dziąśle - dotyczy to ropnia podoskostnowego. Wybulenie dziąsła wokół zęba, którego dotyczy ropień, jest charakterystyczne także dla ropnia podśluzówkowego. Dodatkowo w przebiegu podśluzówkowego ropnia może dojść do obrzęku policzków, obrzęku jamy ustnej oraz warg.

Inne objawy, które towarzyszą rozwojowi ropnia zęba

Ropień zęba może dawać objawy ogólnoustrojowe. Wraz z utworzeniem się ropnej wydzieliny oraz związanym z tym bólem, pojawić się może gorączka. Chorzy skarżą się również na ogólny stan złego samopoczucia. Pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie błony śluzowej, którą pokryty jest ropień. Choroba może utrudniać szerokie otwieranie ust. Ząb, którego dotyczy zmiana, może być delikatnie rozchwiany. Może zmienić się jego zabarwienie - ząb zmienia kolor na ciemniejszy.

Zobacz również opis choroby: Ropień zęba

Objawy zapalenia okostnej zęba

Objawy występujące przy zapaleniu okostnej zęba są bardzo uciążliwe dla chorego. Przede wszystkim uporczywy, trudny do zniesienia ból. Niestety nie wystarczą tutaj środki przeciwbólowe. Do całkowitego ustąpienia objawów zapalenia okostnej zęba, niezbędna jest wizyta u stomatologa, który wyeliminuje przyczynę zapalenia.... czytaj więcej

Objawy zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi zębowej powstaje na skutek powikłań związanych z nieleczeniem próchnicy. Z czasem ma coraz bardziej bolesny przebieg, a jego leczenie jest czasochłonne. Jakie rozpoznać zapalenie miazgi zęba? czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy