Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi zębowej powstaje na skutek powikłań związanych z nieleczeniem próchnicy. Z czasem ma coraz bardziej bolesny przebieg, a jego leczenie jest czasochłonne. Jakie rozpoznać zapalenie miazgi zęba?

Zobacz również opis choroby: Zapalenie miazgi zęba

Problem próchnicy dotyczy niemal każdego. Powoduje ją rozmnożenie się lub rozwój bakterii w jamie ustnej, częste spożywanie słodyczy oraz niedbała higiena. Nieleczona próchnica prowadzi do wykształcenia się wielu schorzeń, między innymi do powstania zapalenia miazgi zębowej, inaczej zwanego pulpitis.

Głównymi przyczynami powstania zapalenia są ubytki wywołane próchnicą, nieprawidłowe leczenie lub wypełnienie zęba, urazy kości zębowej oraz powikłania tworzące się na skutek szlifowania zęba bądź leczenia zachowawczego.

Pierwsze objawy zapalenia miazgi zęba

Rozwój choroby podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy, określany również jako odwracalny, trwa zazwyczaj maksymalnie trzy dni. W tym czasie pojawia się pierwotny, niezbyt silny ból. Wywołany jest reakcją na zimne jedzenie i picie lub słodkie produkty np. czekoladę, kremy, ciasta. Podczas etapu drugiego, nieodwracalnego, boleści zaczynają występować coraz częściej i zwiększają swe nasilenie w pozycji leżącej oraz w czasie nocy. Ból spowodowany jest reakcją na ciepło i nasila się przy nagryzaniu.

Początkowe objawy zapalenia to:

 • silna nadwrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki oraz picie
 • samoistny ból pojawiający się zazwyczaj w porze nocnej
 • ból spowodowany nadgryzaniem lub dotykiem
 • obrzęki w danym obszarze
 • gorączka
 • ból głowy
 • złe samopoczucie

Objawy zaawansowanego zapalenia miazgi zęba

Ze względu na intensywność przebiegu zapalenia, choroba dzieli się je na trzy rodzaje:

 • ostre zapalenie miazgi zęba, charakteryzujące się szybkim przebiegiem i łagodnym bólem;
 • przewlekłe zapalenie miazgi zęba, które może trwać stosunkowo długo, jednak niekoniecznie musi towarzyszyć mu ból;
 • przewlekłe zaostrzone zapalenie miazgi zęba, gdzie rozwój choroby jest znacznie wydłużony i z początku przebiega bezobjawowo - dopiero po pewnym czasie zaczynają występować symptomy typowe dla tego rodzaju choroby.

Wraz z postępem choroby może dojść do martwicy zęba objawiającej się:

 • nagłym zahamowaniem pojawiania się bólu;
 • pojawieniem się przetoki dziąsłowej;
 • zmianami okołowierzchołkowymi;
 • przebarwieniami niewywołanymi przyczynami zewnętrznymi.

W razie wystąpienia objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn ich występowania. Jeżeli stomatolog rozpozna chorobę jako zapalenie miazgi zębowej należy od razu rozpocząć leczenie. W takich przypadkach pierwszym etapem kuracji jest usunięcie próchnicy oraz prawidłowe wypełnienie ubytku. Jeżeli nie przyniesie to upragnionych skutków stomatolog przechodzi do kolejnego etapu tzw. leczenia kanałowego. Polega ono na usunięciu zakażonych, wadliwych lub martwych warstw i tkanek z wnętrza zęba. Następnie powstałe szczeliny zostają wypełnione specjalnym materiałem.

Pulpitis to powszechne i stosunkowo groźne schorzenie spowodowane zaniedbaniami wynikającymi z lekceważenia postępującej próchnicy. Nieleczone może prowadzić do obumarcia i utraty zęba. Warto systematycznie odwiedzać stomatologa, aby w przyszłości cieszyć się zdrowymi i zadbanymi zębami.

Autor: Magdalena Misztal

Zobacz również opis choroby: Zapalenie miazgi zęba

Objawy zapalenia okostnej zęba

Objawy występujące przy zapaleniu okostnej zęba są bardzo uciążliwe dla chorego. Przede wszystkim uporczywy, trudny do zniesienia ból. Niestety nie wystarczą tutaj środki przeciwbólowe. Do całkowitego ustąpienia objawów zapalenia okostnej zęba, niezbędna jest wizyta u stomatologa, który wyeliminuje przyczynę zapalenia.... czytaj więcej

Objawy zgorzela zęba

Zgorzel zęba to stan zapalny wywołany przez bakterie beztlenowe, które rozwijają się w miazdze zęba. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, co w konsekwencji oznaczać może, że leczenie może zostać rozpoczęta zbyt późno. Najważniejsze jest zapobieganie, czyli regularne wizyty u dentysty.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Ból zęba po leczeniu

Miałam nieprzyjemne doświadczenia związane z podejrzeniem zapalenia miazgi po leczeniu zęba. Tym razem się udało, ale mam nauczkę. Więcej o moim przypad...

29-06-2016 16:32

~Sam oZDROWIEJ

leczenie chorych zębów

w gabinecie stomatologicznym http://stomatolog-ostroda-ilawa.pl/ w Ostródzie wykonywane są zabiegi rozpoznawania i leczenia chorób miazgi zębowej. Miałam p...

19-03-2015 15:26

~aleksandra

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy