Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia okostnej zęba

Objawy występujące przy zapaleniu okostnej zęba są bardzo uciążliwe dla chorego. Przede wszystkim uporczywy, trudny do zniesienia ból. Niestety nie wystarczą tutaj środki przeciwbólowe. Do całkowitego ustąpienia objawów zapalenia okostnej zęba, niezbędna jest wizyta u stomatologa, który wyeliminuje przyczynę zapalenia.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie okostnej zęba

Podstawowy objaw to bardzo silny ból

Okostna to tkanka bardzo unerwiona i ukrwiona. Stąd niezwykle silny ból, który pojawia się, gdy dochodzi do urazów tej tkanki. W trakcie zapalenie chory odczuwa bardzo silny ból. Dodatkowo zapalenie okostnej przechodzi się przewlekle a uporczywy ból bardzo trudno jest złagodzić powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi.

Charakterystyczne dla tego objawu bólowego jest, że ból jest nagły, szybko narastający i niezwykle silny. Dodatkowo ból narasta w godzinach nocnych. Nie jest to ból miejscowy obejmujący tylko chorą kość. Promieniuje on z ogniska zapalnego w kierunku uszu, szyi i głowy. Przy zapaleniu okostnej mamy do czynienia z uczuciem bólu wszystkich zębów, mimo że procesem zapalnym objęty jest tylko jeden ząb.

Dodatkowe objawy świadczące o zapaleniu okostnej zęba

Jest szereg innych objawów wskazujących na zapalenie okostnej zęba. Zapalenie okostnej może objawiać się obrzękiem w okolicach kości objętej stanem zapalnym. Może pojawić się opuchlizna policzków i warg.  Chory ma  problem z otwieraniem ust. Może pojawić się szczękościsk - ból uniemożliwiający szerokie otwarcie ust - i problemy z widzeniem. Zdarzają się dolegliwości związane z zatokami. W trakcie zapalenia okostnej może wystąpić gorączka oraz duszności. Pojawia się ognisko ropne na dziąśle obok zęba objętego zapaleniem.

Objawy widoczne na zdjęciu rentgenowskim

Objawem zapalenia okostnej, który nie zawsze odczuwa chory, jest wytworzenie się nowej kości. Jest to reakcja tkanki kostnej na zapalenie. Najłatwiej jest taką nowo wytworzoną kość zauważyć u dzieci. Powstania kości w wyniku zapalenia okostnej zęba można stwierdzić robiąc zdjęcie rentgenowskie. Jest to ważna przesłanka do diagnozy przyczyn pojawienia się szeregu objawów u chorego. Oprócz RTG zęba lekarz stomatolog, aby ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć prawidłowe leczenie, bada zęba pod mikroskopem. Gdy mamy do czynienia ze skomplikowanym przypadkiem stomatolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej.

Jak można złagodzić objawy zapalenia okostnej?

Przede wszystkim nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa i nie próbować przeczekać objawów aż same ustąpią. Nieleczone zapalenie okostnej zęba może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Częstym powikłaniem może być ropień zęba. Do powikłań zaliczamy również ropień oczodołu i ropień mózgu. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do sepsy, która to stwarza bezpośrednie zagrożenia dla życia chorego.

Do czasu udania się do gabinetu dentystycznego można próbować sobie pomóc. Niestety nawet silne dostępne leki przeciwbólowe nie są w stanie całkowicie złagodzić bólu. Objawy ustąpią całkowicie dopiero po wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Pomocne w łagodzeniu objawów jest płukanie jamy ustnej zimną wodą oraz zimne okłady przykładane na policzek. Należy unikać gryzienia potrwa stroną żuchwy, po której znajduje się stan zapalny.

Aby całkowicie pozbyć się dolegliwości, trzeba wyeliminować przyczynę stanu zapalnego. Nie wystarczy jedynie łagodzenie objawów przy pomocy środków farmaceutycznych. Lekarz stomatolog może podjąć leczenie kanałowe. Jednak najczęściej, aby wyeliminować zapalenie okostnej zęba lekarz dokonuje ekstrakcji zęba lub wyrwania korzenia. Przyczyną zapalenia okostnej zęba może być niedokładne oczyszczenie miejsca, z którego usunięto ząb. Dlatego skuteczne leczenie będzie polegało na bardzo dokładnym oczyszczeniu miejsca zapalnego lub usunięciu tkwiących w kości pozostałości po usuniętym zębie.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie okostnej zęba

Objawy ropnia zęba

Pierwszorzędnym objawem ropnia zęba jest silny ból. Jego nasilenie jest zależne od stopnia rozwoju i rodzaju ropnia. W wyniku tworzenia się ropnia zęba, mogą pojawić się objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka. Bagatelizowanie objawów i próba łagodzenia ich samodzielnie - bez wizyty u dentysty - nie jest dobrym pomysłem, ponieważ... czytaj więcej

Objawy zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi zębowej powstaje na skutek powikłań związanych z nieleczeniem próchnicy. Z czasem ma coraz bardziej bolesny przebieg, a jego leczenie jest czasochłonne. Jakie rozpoznać zapalenie miazgi zęba? czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy