Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zgorzela zęba

Zgorzel zęba to stan zapalny wywołany przez bakterie beztlenowe, które rozwijają się w miazdze zęba. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, co w konsekwencji oznaczać może, że leczenie może zostać rozpoczęta zbyt późno. Najważniejsze jest zapobieganie, czyli regularne wizyty u dentysty.

Zobacz również opis choroby: Zgorzel zęba

Pierwsze objawy zgorzela zęba

Bakteria dostaje się przez ubytki lub próchnicę do miazgi zęba, gdzie systematycznie się rozwija. Początkowo i bardzo często nie wywołuje żadnych objawów. Po osiągnięciu bardziej zaawansowanego stadium choroby pierwszym objawem, który może się pojawić, jest ból i to najczęściej w nocy. Podczas gdy człowiek leży, w głowie wzrasta ciśnienie krwi. Przez to stan zapalny, utrudnia odpływ krwi z miazgi zęba, powodując ucisk, a w konsekwencji ból.

Objawy zgorzela zęba w trakcie rozwoju choroby

Wraz z rozwojem stanu zapalnego miazgi, w której poprzez przemianę chemiczną substancji przeniesionych przez bakterię beztlenową może pojawić się bardzo specyficzny zapach, który wydobywa się właśnie z miazgi zęba. Zapach ten będzie trudno zniwelować, a nawet mycie zębów może być nieskuteczne. Pojawia się on również dopiero przy bardziej zaawansowanym stanie zapalnym. Choroba zaatakować może również zdrowe zęby jak i te zaplombowane. Do zdrowych może przedostać się przez kanały, a zaplombowane przez najmniejszy uszczerbek. Dlatego bardzo ważna jest szybka interwencja, a jeszcze ważniejsze są wcześniejsze kontrolne wizyty u dentysty.

Reasumując do objawów pojawienia się zgorzela zęba zaliczyć można:

  • ból zęba w ciągu dnia,
  • specyficzny zapach
  • obrzęk,
  • możliwość pojawienia się wysokiej gorączki,
  • zarażone miejsce przybiera ciemną lub kawową barwę,
  • podwyższona temperatura ciała (nawet 38,8 stopnia),

Powikłania i leczenie zgorzela zęba

Sama choroba może przynieść wiele powikłań i dodatkowych konsekwencji z tego powodu, że bakterie mogą przedostać się do reszty organizmu. Zgorzel zęba może powodować również niszczenie kości. Bakterie beztlenowe potrafią dostać się do obiegu krwi, a przez to zainfekować cały organizm, powodując konsekwencje takie jak brak krzepliwości krwi. Dodatkowo, choroba może przyczynić się do powstania torbieli.

Efekty leczenia nie zawsze są w 100% skuteczne. W gruncie rzeczy, to nie wiadomo jakie wyniki przyniosą. Stosowane jest leczenie kanałowe, przed którym wykonuje się zdjęcie RTG mające na celu ocenienie jakich zniszczeń dokonała już bakteria. Lekarz otwiera zęba, usuwa wszelkie substancje, oczyszcza miazgę i wypełnia ją. W sytuacjach kiedy miazga zęba nie może być oczyszczona do samego końca, zaleca się usunięcie zęba.

Zobacz również opis choroby: Zgorzel zęba

Objawy zapalenia miazgi zęba

Zapalenie miazgi zębowej powstaje na skutek powikłań związanych z nieleczeniem próchnicy. Z czasem ma coraz bardziej bolesny przebieg, a jego leczenie jest czasochłonne. Jakie rozpoznać zapalenie miazgi zęba? czytaj więcej

Objawy zapalenia okostnej zęba

Objawy występujące przy zapaleniu okostnej zęba są bardzo uciążliwe dla chorego. Przede wszystkim uporczywy, trudny do zniesienia ból. Niestety nie wystarczą tutaj środki przeciwbólowe. Do całkowitego ustąpienia objawów zapalenia okostnej zęba, niezbędna jest wizyta u stomatologa, który wyeliminuje przyczynę zapalenia.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy